Transport TransSyberyjski

Nie tak dawno minęło sto lat odkąd otwarto ostatni odcinek Kolei Transsyberyjskiej, łączącej Moskwę z Władywostokiem. Trasa o długości 9288,2 km jest najdłuższą linią kolejową na świecie i odgrywa niezwykle ważną rolę w transporcie towarów między Wschodem a Zachodem. Budowa Wielkiej Syberyjskiej Drogi, jak pierwotnie zwano Kolej Transysberyjską, rozpoczęła się w maju 1891 r. pod Władywostokiem. Prace uroczyście zainaugurował 23-letni carewicz Mikołaj Aleksandrowicz, późniejszy car Mikołaj II. Ostatni odcinek trasy uruchomiono natomiast 5 października 1916 r. w Chabarowsku, kiedy otwarto 2568-metrowy most. Stał się on najdłuższą przeprawą w Euroazji, zyskując przydomek Cudu Amuru (obecnie w ramach pamiątki pozostawiono jedno przęsło, obok stoi nowy most kolejowo-drogowy). Ukończenie trasy nastąpiło 11 lat po pierwotnie zakładanym terminie. Kolej Transsyberyjska liczy sobie 9288,2 km długości, dzięki czemu cieszy się mianem najdłuższej linii kolejowej świata. Łączy Moskwę Jarosławską z Władywostokiem przez Niżny Nowogród, Perm, Jekaterynburg, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, Irkutsk, Ułan-Ude, Czytę. Przebiega przez osiem stref czasowych i dwa kontynenty (19,1% w Europie i 80,9% w Azji), 11 obwodów, 5 terytoriów, 2 republiki, 1 autonomiczny okręg, 88 miast i 16 głównych rzek, odgrywając niezwykle ważną rolę komunikacyjną. Jej odnogi prowadzą też do Mongolii czy Chin oraz szeregu innych ważnych miast Rosji. Trasa Kolei Transsyberyjskiej pozwala nie tylko zwiedzić stolice trzech państw: Moskwę, Ułan Bator oraz Pekin. Równie atrakcyjne są transsyberyjskie krajobrazy widoczne z okna pociągu i uwieczniane na fotografiach licznych podróżników. Najciekawszymi krajobrazowo odcinkami trasy na obszarze Rosji są niewątpliwie odcinki kolei: Krugobajkalskiej, Zabajkalskiej i Amurskiej. Początek tej najciekawszej i najbardziej zmiennej trasy rozpoczyna się niedaleko za Irkuckiem i ciągnie do samego Chabarowska. Dzięki licznym na tym obszarze wzniesienim, zakrętom i serpentynom można fotografować pociąg i piękne krajobrazy. Trasę można zaplanować tak, aby móc zwiedzić wybrane najciekawsze miejscowości i zakątki, a także móc fotografować piękne widoki w ciągu dnia. Przebieg trasy warto też śledzić ze względu na największe rzeki i wybudowane na nich olbrzymie stalowe mosty osiągające w kilku wypadkach długość 1-3 km. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi Kolei Transsyberyjskiej.

Do największych i najciekawszych miejscowości położonych na obszarze Federacji Rosyjskiej należą:
Perm – pierwsze milionowe miasto na trasie,
Jekaterynburg – syberyjskie miasto uniwersyteckie,
Tjumeń – najstarsze miasto syberyjskie,
Omsk – miejsce zsyłki Fjodora Dostojewskiego,
Nowosybirsk – niepisana stolica Syberii,
Krasnojarsk – pięknie położone miasto nad Jenisejem,
Irkuck – znany z pięknej architektury drewnianej,
Ułan-Ude – stolica Republiki Buriacji,
Czyta – miejsce zsyłek dekabrystów i polskich działaczy niepodległościowych,
Chabarowsk – ważny ośrodek handlowy Dalekiego Wschodu
oraz Władywostok – najważniejszy rosyjski port na Oceanie Spokojnym.

Niezależnie od obranej trasy – z całą pewnością niezapomnianą atrakcją podróży Koleją Transsyberyjską jest perła Syberii – Jezioro Bajkał – cel wielu miłośników dziewiczej przyrody, dające chwilę wytchnienia po kilku dniach podróży. Do Jeziora można dostać się najprościej ze stacji Irkuck lub Ułan-Ude. Możliwy jest też dojazd do położonego nad Jeziorem Bajkał Sewerobajkalska trasą Kolei Bajkalsko-Amurskiej. Warto jest wybrać się na Wyspę Olchon oddaloną wprawdzie od Irkucka o około 300 km, jednak długi dojazd rekompensują w pełni wspaniałe widoki, przyjaźni mieszkańcy Wyspy i niepowtarzalna atmosfera. Jadąc trasą wiodącą przez Mongolię do Pekinu, z pewnością warto zatrzymać się w Ułan Bator i stąd udać się na Pustynię Gobi. Wprawdzie trasa Kolei prowadzi przez Pystynię, jednak spędzenie na mongolskich stepach i Pustyni Gobi 2-3 dni stanowi wspaniałą atrakcję i jest z pewnością warte polecenia. Jadąc trasą prowadzącą przez Mandżurię warto zatrzymać się w Harbinie. Trasa prowadzi także przez inne milionowe miasta chińskie: Changchun i Shenyang. Będąc w Pekinie istnieje możliwość zwiedzenia Wielkiego Muru Chińskiego oraz Grobowców Dynastii Ming. Warto też z pewnością wybrać się do wielkich chińskich metropolii, takich jak: Szanghai, Hong Kong, Xi’an oraz Chengdu. Rosyjskie Koleje postanowiły „rzucić rękawicę” międzykontynentalnym kontenerowcom, które przewożą gigantyczne ilości kontenerów do Europy, ale w długim czasie – około 30 dni. Rosjanie planują uruchomić usługę polegającą na przerzucie tych pojemników Koleją Transsyberyjską z portów Władywostoku i Nachodki do granic zjednoczonej Europy w ciągu zaledwie 7 dni. Z pewnością będzie to droższe, ale jeżeli komuś zależy na czasie … Kto wie, czy nie okaże się to interesującą propozycją również dla nas, bo jednym z miejsc przeładowywania towarów na węższe tory ma być Brześć – na polskiej granicy. Rosjanie liczą jednakże na zainteresowanych szybkimi dostawami. Dla Polski jest też szansa na uczestniczenie w zorganizowaniu takiego kolejowego korytarza transportowego, gdyż Rosjanie poważnie biorą pod uwagę transport kontenerów do naszej granicy w Brześciu, potem przeładunek na europejskie tory i dalszy przewóz.

Barierą może okazać się jednak cena takiego szybkiego transportu. Na razie Rosjanie nie podali kosztów. Jak oceniają specjaliści od różnych rodzajów przewozów,

Przebieg trasy:

Moskwa (Москва) 0 km
Perm (Пермь) 1.433 km
Jekaterynburg (Екатеринбург) 1.813 km
Tjumeń (Тюмень) 2.138 km
Omsk (Омск) 2.710 km
Nowosybirsk (Новосибирск) 3.335 km
Krasnojarsk (Красноярск) 4.097 km
Tajszet (Тайшет) 4.515 km
Irkuck (Иркутск) / Jezioro Bajkał 5.184 km
Ułan-Ude (Улан-Удэ) / Jezioro Bajkał 5.640 km
Czyta (Чита) 6.197 km
Chabarowsk (Хабаровск) 8.522 km
Władywostok (Владивосток) 9.288 km
Ułan Bator (Улаанбаатар) 6.304 km
Harbin (哈尔滨) 7.613 km
Pekin (北京, Běijīng) 7.865 km
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s